NFL.com Kontakt
Homepage

Hviezdy NFL

NFL

nfl logoNárodná futbalová liga (z ang. National Football League) je najvyššia ligová súťaž amerického futbalu v Spojených štátoch. Jej počiatky spadajú do roku 1920, kedy existovalo jedenásť profesionálnych družstiev, ktoré založili American Professional Football Association (APFA), ktorá sa o dva roky neskôr premenovala na NFL. V roku 1970 sa k nej pripojila konkurenčná liga AFC, aby mohla vzniknúť hlavná extraliga.

NFL tvorí 32 tímov sídliacich v rôznych mestách Spojených štátov, ktoré sú rozdelené do dvoch tzv. konferencii nazvaných podľa pôvodných líg (AFC a NFC). Každá z týchto konferencii pozostáva zo štyroch divízii a v jednej divízii sú štyri tímy. Hracia sezóna má sedemnásť týždňov, pričom každý tím hrá počas nich šesťnásť zápasov a jeden týžden má voľno (bye week). Zápasy sa konajú v nedeľu, výnimočne aj v iné dni.

Pred hlavnou sezónou (v lete) sa hrajú štyri predsezónne (pre-season) týždne, čo sú vlastne len priateľské zápasy, ktoré majú nielen nasýtiť pol roka od poslednej sezóny čakajúcich fanúšikov, ale aj prichystať tímy na hlavnú sezónu a vychytať chyby.

Po sedemnástich týždňoch hlavnej sezóny postúpi šesť tímov z každej konferencie do playoff (post season). Víťazi každej divízie (8) plus štyria ďalší (dvaja na konferenciu) podľa najlepšieho skóre. V playoff sa na rozdiel od NHL alebo NBA hrá systémom výhra-postup, tak ako je to napríklad na majstrovstvách sveta vo futbale. O to dôležitejší je každý zápas a podnecuje celý tím aby vydal svoje maximum. V semifinále, nazývanom finále konferencie, sa potom stretnú dva a dva tímy o titul víťaza konferencie a postup do finále ligy – Super Bowlu.

ncaa logoPrvý Super Bowl sa hral v roku 1970 kedy došlo k zlúčeniu líg. Jeho víťaz získa Lombardiho trofej, čo je v tomto športe obdoba Stanleyho pohára z hokeja. Viac o Super Bowle v príslušnej sekcii.

Okrem NFL, ktorá je najsledovanejšou ligou v Spojených štátoch a má množstvo divákov aj mimo nich, sa hrá aj univerzitná liga NCAA, ktorá je takisto mimoriadne populárna a z ktorej sú vždy tí najtalentovanejší hráči draftovaný do NFL.

Draft nfl draft logoje proces, ktorým športový tím získava nových hráčov. Je používaný vo všetkých známych amerických ligách (NHL, NBA, MLB), ale aj vo svete. Počas draftovania si predstavitelia tímov žrebujú a tím, ktorý si vytiahol určitého hráča mu môže dať podpísať zmluvu alebo sa dohodne a vymení ho za hráča z iného tímu. Je to pravidelná udalosť, ktorá je každoročne vysielaná televíziou a veľmi dôkladne sledovaná odborníkmi.


Ako sa Vám páči tento web?
Fantastický

33%
Výborný

13%
Dobrý

23%
Obyčajný

5%
Slabý

18%
Počet hlasov: 341
Bratislava Monarchs Zvolen Patriots Smolenice Eagles Trnava Bulldogs Nitra Knights Topolčany Kings Fans-Shop Predaj Strelnic

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS
Copyright 2010 - Created by mr.MartiX